Chlamidijozė yra lytiškai plintanti liga (LPL), kuria gali susirgti tiek vyrai, tiek moterys. Negydoma ji gali sukelti ilgalaikių sveikatos problemų.
Viena iš komplikacijų, kurias gali sukelti chlamidijos, yra erekcijos disfunkcija (ED). Tai įvyksta tuomet, kai chlamidijos patenka į vyro prostatą ir sukelią ten prostatos uždegimą- prostatitą. Dažnai vyrai, sergantys prostatitu, taip pat turi ir ED.
Chlamidijozė: simptomai
Jūs gali būti užsikrėtęs chlamidijomis jau kelias savaites, kol pastebėsite simptomus. Žala gali kilti nežinant, jog esate užsikrėtęs. Ypač moterys yra pažeidžiamos labiausiai bei sulaukia didelių problemų, susijusių su chlamidijomis, nes kartais simptomai ilgai nepasireiškia.
Atsiradus chlamidijozės simptomams, jie dažnai būna panašūs į kitus lytinius susirgimus. Tai reiškia, kad reikia pradėti gydytis tik žinant, kas iš tikrųjų sukėlė simptomus.
Ankstyvieji chlamidijozės simptomai vyrams:
- Išskyros iš šlaplės kanalo
- Skausmas ar deginimo pojūtis šlapinantis
- Skausmas ir/ar patinimas sėklidėse
Moterims gali pasireikšti skausmas šlapinantis, taip pat pilvo skausmas, išskyros iš makšties ir kraujavimas.
Chlamidijozės komplikacijos yra rimtesnės moterims, nei vyrams. Moterys rizikuoja susirgti dubens uždegimo liga, jei chlamidijos infekcija paplinta į gimdą ar kiaušintakius. Dėl to kai kurioms moterims gali būti neįmanoma pastoti. Mažo dubens uždegimai taip pat gali sukelti negimdinį nėštumą, kuris gali tapti mirtinas, kai vaisius vystytis pradeda ne gimdoje.
Vyrams chlamidijozė greičiausiai neužkirs kelio būti tėvams, nors tai kartais pablogina spermos kokybę. Tačiau skausmai ir uždegimas gali tapti ilgalaike problema.
Chlamidijozė: gydymas
Chlamidijozė yra bakterinė infekcija, kuri gali plisti per nesaugius vaginalinius, oralinius ar analinius lytinius santykius.
Kaip ir daugumos bakterinių infekcijų, pagrindinis chlamidijos gydymo būdas yra antibiotikų vartojimo kursas. Ši konkreti LPL yra išgydoma. Vaistai paprastai sugeba išnaikinti infekciją.
Vaistus svarbu naudoti taip, kaip nurodė gydytojas. Jūsų partneris taip pat turėtų būti gydomas. Tai padės užkirsti kelią ligos plitimui. Taip pat turėtumėte susilaikyti nuo lytinių santykių , kol gydymas nėra baigtas.
ED priežastys
Erekcijos disfunkcija yra negalėjimas pasiekti ir/ ar išlaikyti erekciją, dėl ko lytiniai santykiai tampa apsunkinti ir nemalonūs abiems partneriams. Priežasčių yra daug.
- Chlamidijozė
Chlamidijos gali sukelti prostatos uždegimą. Tai gali sukelti prostatos edemą, sutrikdyti varpos kraujotaką. Chlamidijozė taip pat gali sukelti skausmus sėklidėse. Seksas gali būti skausmingas jums ir jūsų partneriui, jei abu esate užsikrėtę. Dėl šio skausmo ar nerimo dėl galimo susirgimo, gali iškilti sunkumų susijaudinti.
- Psichologinės priežastys
Psichologiniai erekcijos sutrikimai žymiai dažnesni jauname amžiuje, bet gali pasireikšti ir bet kuriame vyro gyvenimo etape. Smegenys atlieka labai svarbų vaidmenį seksualinio susijaudinimo metu. Psichinės ar emocinės sąlygos, trukdančios smegenų gebėjimui sukelti seksualinio susijaudinimo pojūtį ir palaikyti jį, gali sukelti ED.
Keletas dažniausiai pasitaikančių psichologinių ED priežasčių yra: depresija, nerimas, stresas, santykių problemos.
- Fizinės priežastys (kraujagyslinės, endokrinologinės, urologinės, neurologinės)
Kraujagyslinės. Gera varpos kraujotaka yra būtina norint išlaikyti erekciją. Viskas, kas sutrikdo varpos kraujotaką, turi įtakos vyro erekcijai.
Diabetas, aterosklerozė (susiaurėjusios ar užsikimšusios arterijos), širdies ligos, aukštas kraujo spaudimas – pagrindiniai erekcijos priešai.
Endokrinologinės. Gerai erekcijai labai svarbi subalansuota vyro endokrininė sistema. Labai svarbus normalus testosterono kiekis. Esant jo sumažėjimui sutrinka libido, blogėja nuotaika, atsiranda bendras silpnumas. Svarbi ir gera skydliaukės, hipofizės funkcija. Nutukimas visais atvejais nepadeda gerai erekcijai.
Urologinės. Prostatos uždegimai, hiperplazija, vėžys gali sukelti rimtus erekcijos sutrikimus.
Neurologinės. Pradedant miego sutrikimais, neurozėmis, depresija ir baigiant sunkiomis neurologinėmis būklėmis ( insultas, paralyžius, išsėtinė sklerozė ir tt..)
- Gyvenimo būdo pasirinkimas ir vaistai
Rūkymas, alkoholio vartojimas ir tam tikri vaistai, tokie kaip antidepresantai ir vaistai nuo aukšto kraujospūdžio taip pat gali sukelti ED.
Kada reikėtų kreiptis į gydytoją?
Jei turėjote nesaugius lytinius santykius, jaučiate šlapinimosi sutrikimus, stebite išskyras iš šlaplės ar sužinojote, kad jūsų partneris serga chlamidijoze ar kokia kita lytiniu keliu plintančia liga, turėtumėte iškart kreiptis į gydytoją urologą jog jus patikrintų. Paprastai diagnozei patvirtinti reikalingas PGR (polimerazės grandininė reakcija) tyrimas.
Per ilgas laukimas gali tik pabloginti jūsų sveikatą. Chlamidijozė, kaip ir bet kuri kita lytiškai plintanti liga savaime neišsigydys.
Atsitiktiniai ED epizodai būdingi daugumai vyrų. Net ir jauniems vyrams pasireiškia erekcijos sutrikimai. Jei šie epizodai dažnesni arba jei negalite susijaudinti ilgą laiką – kreipkitės į urologą. Urologas yra vyrų seksualinės sveikatos specialistas. Pasitarkite su juo ir jis padės išspręsti jūsų problemas.
Patarimai saugiam seksui
Siekdami užkirsti kelią galimam užsikrėtimui chlamidijomis ar kitomis LPL, taip pat užkirsti kelią nėštumui, abu partneriai turėtų saugotis lytinių santykių metu.
Patys pagrindiniai patarimai:
- Naudokite prezervatyvą
- Venkite seksualinio kontakto su kitais, išskyrus savo partnerį
- Periodiškai išsitirkite dėl LPL, jei nesate vieniši arba jei turite keletą lytinių partnerių
- Kalbėkitės su savo partneriu apie jų seksualinį gyvenimą ir būkite atviri apie savo
- Venkite nesaugių lytinių santykių su asmeniu, kurio seksualine sveikata nesate tikri.