Naujas tyrimas teigia, kad buvę partneriai seksu užsiima gana dažnai.
Sutartinai tvirtinama, kad nereikėtų mylėtis su buvusiais. Straipsnis po straipsnio teigiama, kad tai bloga mintis ir gali turėti trauminių emocinių pasekmių ir trukdyti judėti toliau. Ar tai tikrai tiesa? Galimai ne. Naujas tyrimas teigia, kad seksas su buvusiaisiais gali būti net labiau naudingas nei žalingas.
Prieš pradedant kalbėti apie galimas to pasekmes, reikia paminėti, jog toks elgesys gana dažnai pasitaikantis. Tyrimas apie neseniai išsiskyrusias poras parodė, kad ketvirtadalis iš jų toliau palaikė seksualinius santykius su buvusiu sutuoktiniu. Kiti tyrimai parodė, kad skaičius jaunų žmonių, kurie po skyrybų toliau palaiko seksualinius santykius gali būti dar didesnis.
Kalbant apie pasekmes, 2012 metais atliktame tyrime dalyvavę 137 išsiskyrusios poros teigė, kad seksas su buvusiu partneriu emociškai visiškai nežalingas. Jeigu žmonės yra susitaikę su skyrybų faktu, tai seksas tarp jų, jiems nesukelia padidėjusio streso. Tarp tų porų, kurios nėra susitaikiusios su skyrybomis, bet toliau mylisi – buvo pastebėtas streso sumažėjimas, o ne padidėjimas.
Naujai atliktas tyrimas tik pagrindžia rezultatus, kad seksas tarp buvusiųjų nėra emociškai darantis žalą. Vienas tyrimas koncentruojasi į informaciją, surinktą iš 113 18-55 metų amžiaus žmonių, kurie prasidėjus tyrimui vis dar nebuvo išsiskyrę. Tyrėjai su poromis bendravo kiekvieną savaitę ir išsiskyrusių porų buvo prašoma užpildyti apklausą apie jų seksualinę patirtį. Apklausoje buvo klausiama apie seksualinius santykius su buvusiuoju, emocinę būklę, prisirišimą prie buvusiojo bei ar dėl skyrybų jie patiria stresą.
Apytiksliai ketvirtadalis (24,8%) teigė, užsiimantys seksu su buvusiuoju. Nenuostabu, kad tokios poros jautėsi labiau prisirišę vieni prie kitų, tačiau dar svarbiau, kad faktas, jog yra išsiskyrę, jiems nesukėlė jokio streso. Paaiškėjo, kad mylėtis su buvusiuoju buvo labiau naudinga nei žalinga ir tomis dienomis jie būdavo geresnės nuotaikos negu tomis, kai nesimylėdavo. Dar daugiau, buvo pastebėta, kad tomis dienomis, kai nesimylima, streso lygis taip pat nepakyla. Taip pat, seksas su buvusiuoju nei padėjo, nei trukdė išsiskyrus judėti toliau.
Kaip ir galėjote spėti, labiau siekė mylėtis su buvusiuoju tie, kuriems išsiskirti buvo sunkiau. Tačiau, nepastebėta, kad jiems tai turėtų kokių neigiamų pasekmių.
Antras tyrimas, kuriame dalyvavo 372 18-65 metų amžiaus žmonės, buvo labai siauras ir tyrė, ar žmonėms, palaikantiems santykius su buvusiaisiais, bandymas inicijuoti seksą buvo sėkmingas. Keista, bet stengiantis inicijuoti seksą, sėkmė pasimylėti nusišypsodavo net 9 iš 10 atvejų.
Šie rezultatai turi trūkumų, nes nenurodo, kodėl žmonės visų pirma sutiko pasimylėti su buvusiuoju. Žmonės pasimylėti su buvusiuoju galėjo norėti dėl daugybės priežasčių, pradedant seksualiniu pasitenkinimu, komforto bei saugumo jausmu, prisirišimo ar tiesiog slapto (ar atviro) noro pasimylėti su buvusiuoju. Reikėtų atlikti daugiau tyrimų, kad sužinoti dažniausias ir retesnes priežastis.
Šie atradimai svarbūs dėl kelių priežasčių: visų pirma jie parodo, kad skyrybos ne visada būna dailios ir švarios ir kad neretai išsiskyrusios poros užsiima seksu. Dar svarbiau, šie atradimai meta iššūkį nuomonei, kad seksu su buvusiaisiais užsiimti nederėtų dėl galimai žalingų pasekmių, kurių tyrime neužfiksuota. Atvirkščiai, linkstama manyti, jog seksas su buvusiaisiais atneša daugiau naudos nei žalos.
Žinoma, negalima sakyti, kad visada seksas su buvusiuoju yra gera mintis ir niekada negali turėti neigiamų pasekmių. Žmonių patirtys skiriasi priklausomai nuo jų asmenybių ir jų santykių istorijos, tad logiška teigti, jog vieni žmonės iš sekso su buvusiaisiais gauna daugiau naudos negu kiti.