Kodėl vyrai rytais patiria erekciją?

Pradinis » Straipsniai » Kodėl vyrai rytais patiria erekciją?
Kodėl vyrai rytais patiria erekciją?

Pabandysime atsakyti į šį daugeliui įdomų klausimą.

Rytinė varpos erekcija ir/arba naktinis varpos sustandėjimas – ne tik įdomus fiziologinis fenomenas, tačiau ir svarbus reiškinys, galintis  daug pasakyti apie seksualinį vyro funkcionalumą. Rytinė erekcija paveikia visus vyrus, net dar esančius moters įsčiose ar mažus berniukus. Taip pat egzistuoja rečiau aptariama naktinė klitorio erekcija, kuri pasireiškia moterims. Šiame straipsnyje pateiksime viską ką žinome apie šį fenomeną.

Kas sukelia erekciją?

Varpos erekcija atsiranda dėl sudėtinių nervų sistemos ir endokrininės sistemos (liaukų,  gaminančių hormonus mūsų organizmui) veiksmų, veikiančių varpoje esančias kraujagysles. Seksualiai susijaudinus, žinutė siunčiama į smegenis, kurios siunčia cheminius signalus nervams, kurie aprūpina ir leidžia tekėti kraujui į varpą. Sutekėjęs kraujas lieka varpoje, ko pasekoje ši plečiasi, ir įvyksta erekcija.

Smegenų reakciją reguliuoja keletas hormonų, o pagrindinis iš jų – testosteronas. Tas pats veiksmas gali įvykti ir be smegenų pagalbos, nekontroliuojamo reflekso stubure metu. Tai paaiškina, kodėl žmonės, patyrę stuburo traumą gali patirti erekciją, ir kad įmanoma patirti erekciją seksualiai nesusijaudinus.

Kaip atsiranda erekcija miego metu?

Naktinė varpos erekcija atsiranda greito akių judėjimo (REM) miego fazės metu (fazė kuomet sapnuojame). Jie atsiranda, kai aktyvuojamos tam tikros smegenų vietos. Šios smegenų vietos atsakingos už parasimpatinių nervų stimuliavimą (nervų, atsakingų už poilsį ir virškinimą) ir simpatinių nervų (nervų, atsakingų už stresą) bei zonų, kurios gamina serotoniną (nuotaikos hormoną) slopinimą.

Miegas sudarytas iš keletos aktyvaus ir pasyvaus (gilaus) miego fazių. Aktyvios miego fazės metu atsiranda perėjimas į pasyvią fazę. Tuo metu vietoje simpatinių nervų pradedami stimuliuoti parasimpatiniai. Kitų miego fazių metu tai nevyksta. Taigi, šio perėjimo metu parasimpatinių nervų atsakas sukelia erekciją. Tai įvyksta spontaniškai ir nepriverčia pabusti. Kai kuriems vyrams naktinis varpos sustandėjimas pasireiškia ir ne aktyvios miego stadijos metu, dažniausiai tai įvyksta vyresnio amžiaus vyrams. To priežastis kol kas nėra žinoma.

Priežastis,  kodėl vyrai pabunda su erekcija gali būti susijusi su tuo, kad pabundame dažniausiai aktyvios miego fazės metu. Taip pat tam įtakos gali turėti testosteronas, kurio lygis rytais būna didžiausias. Įdomu tai, kad erekcijai, kurią sukelia vizualiniai erotinio pobūdžio vaizdai ar fantazijų vaizdiniai, testosteronas didelės įtakos neturėjo. Šių erekcijų metu veikė smegenų dalis atsakinga už „apdovanojimą“ bei dopamino gamybą.

Kadangi miego metu būna keli miego ciklai, vyrai per naktį gali patirti iki 5 erekcijų, kurios gali trukti 20-30 min. Tai labai priklauso nuo miego kokybės ir nenutinka kasdien. Erekcijų skaičius ir kokybė su amžiumi mažėja ir paprastai gali nusakyti vyresnio amžiaus seksualinį pajėgumą.

Taip pat svarbu paminėti ir moteriškąjį fenomeną, kuris nėra pakankamai ištirtas. Aktyvaus miego fazės metu kraujas subėga į makštį, klitoris prisipildo kraujo ir jautrumas padidėja kartu su makšties sudrėkimu.

Koks to tikslas?

Yra spėjimų, kad erekcijos atsiradimas yra kaip perspėjimas apie per naktį prisipildžiusią šlapimo pūslę, kurią rytais ištuštinus, kartu pradingsta ir erekcija. Rytinė erekcija atsiranda pilnai šlapimo pūslei stimuliuojant stuburo nervus ir kartu tai paaiškina, kodėl ši erekcija rytais dingsta. Mokslininkai nesutaria ar rytinė erekcija turi įtakos varpos sveikatai. Padidėjęs deguonies kiekis varpoje nakties metu gali būti naudingas varpos audiniams.

Ką gali reikšti rytinės erekcijos nebuvimas?

Naktinės erekcijos nebuvimas gali būti perspėjimas apie dažnas su erekcija susijusias problemas. Viena iš tokių ligų – diabetas, kurio metu erekcijų trūkumą sukelia prastas kraujo sutekėjimas į varpą. Tokiu atveju, susilpnėja smegenų siunčiami signalai miego metu, kurie sukelia erekciją.

Taip pat manoma, kad tai gali būti organinių erekcijos sutrikimų požymis (kraujotakos sutrikimų, urologinių ligų ir kt.). Tyrimai teigia, kad psichinės sveikatos sutrikimai, tokie kaip depresija, gali turėti įtakos rytinei erekcijai. Tačiau jos nebuvimas ne visada reiškia ligas ar testosterono trūkumą.

Rytinės erekcijos padidėjimas ir dažnumas taip pat pastebimas vyrams, naudojantiems vaistus erekcijai pagerinti  (Avanafilį, Sildenafilį, Tadalafilį ir kt.).

Ar rytinė erekcija naudinga?

Kai kurie vyrai rytinę erekciją išnaudoja geriems tikslams, kai kurių tai visiškai nejaudina.

Įrodyta, kad  sveika širdis susijusi su galimybe turėti rytines erekcijas, tad jų išnykimas turėtų paskatinti vizitui netik pas urologą, bet ir pas kardiologą. Svarbu palaikyti sveiką gyvenimo būdą, norint išvengti su erekcija susijusių problemų, o tam svarbu sportas, sveika mityba, pastovus svoris bei saikingas alkoholio ir cigarečių vartojimas.

Skambinkite!
Adresas