Ar vaistai ir narkotikai gali būti perduodami per spermą?

urologas kaune
  • „Mano vaikinas šiuo metu vartoja prednizoną, kuriam aš esu alergiška. Ar šis steroidas pateks į mano organizmą per jo spermą?”
  • „Esu sveikstanti narkomanė. Mano klausimas, jei mano vyras vis dar vartoja metamfetaminą, ar tos cheminės medžiagos gali būti perduotos per vaginalinį seksą?”
  • „Mano vyras vartoja labai stiprius vaistus. Jis kasdien vartoja didelę ciklosporino dozę. Šiuo metu esu nėščia. Ar manote, kad sperma, kuri išbūna manyje kelias valandas, turi didelį poveikį man? Ar turėtume imtis atsargumo priemonių?”

Kol kas į šiuo klausimus atsakyti nėra gydytojams ir mokslininkams taip lengva. Yra žinoma, kad vaistų ir kitų cheminių preparatų, kuriuos vartoja vyrai, iš tiesų tam tikru mastu atsiranda jų spermoje; tačiau mokslininkai mano, kad bet koks cheminis pernešimas, galintis įvykti per varpos ir makšties lytinius santykius, vargu ar yra „kiekybiškai svarbus”. Apie galimą perdavimą per kitus lytinius santykius (pvz., oralinį seksą, analinį seksą) pranešimų visai  nedaug, todėl mokslinių tyrimų požiūriu apie tai kol kas negalima daug pasakyti.

Jei narkotikų perdavimas per spermą būtų pagrindinė ar dažna problema, greičiausiai pastebėtume poveikį besivystančiam vaisiui tais atvejais, kai nėščios moterys turi nesaugių lytinių santykių su vyriškos lyties partneriu, kuris vartoja narkotikus, žinomus kaip toksiškus besivystančiam vaisiui; tačiau duomenys rodo ne tai. Pavyzdžiui, atlikę tyrimą su žmonėmis, mokslininkai nenustatė jokio skirtumo tarp neigiamų nėštumo rezultatų tikimybės, nepriklausomai nuo to, ar partneris vyras vartojo tokius vaistus pastojimo metu, ar ne. Panašiai ir eksperimentinio tyrimo su gyvūnais metu mokslininkai nustatė, kad nėra „biologiškai reikšmingos vaistų poveikio rizikos” per spermą.

Medicininiuose straipsniuose galima rasti kelis ųdomius pranešimus. Pavyzdžiui , viename  teigiama, kad moteriai, kuri buvo alergiška šiam vaistui, per spermą galėjo būti perduotas penicilinas ir sukėlė alerginę reakciją. Kitu atveju aprašoma moteris, alergiška amoksicilinui, patyrusi anafilaksiją po oralinio sekso su amoksiciliną vartojusiu vyru.

Kadangi kalbame tik apie du pranešimus, gautus tik iš dviejų pacientų, ir neatrodo, kad šioje srityje būtų atlikta papildomų tyrimų, sunku tiksliai žinoti, ką apie tai manyti. Tačiau tai leidžia manyti, kad potencialiai gali būti koks nors retas veiksnių derinys, dėl kurio gali pasireikšti šalutinis poveikis, susijęs su vaistų perdavimu per spermą. Pavyzdžiui, galbūt jei vyras vartoja didelę tam tikro vaisto dozę, gamina didesnį nei vidutinis spermos kiekį ir dažnai turi nesaugių lytinių santykių su partnere, kuri yra labai jautri tam vaistui, jo partnerė galėtų patirti neigiamą reakciją.

Taigi, šioje srityje tikrai reikėtų daugiau tyrimų. Vis dėlto geriausias atsakymas, kurį galima pateikti remdamasis turimais įrodymais, yra tas, kad vaistų perdavimas per spermą vargu ar gali kelti problemų daugeliu atvejų; tačiau gali pasitaikyti retų atvejų, kai taip atsitiks.

Taigi, jei dėl to nerimaujate, pasitarkite su gydytoju ir atminkite, kad yra dalykų, kuriuos galite padaryti, kad išvengtumėte bet kokio galimo vaistų pernešimo per lytinius santykius, pavyzdžiui, naudoti prezervatyvus.

 

Urologas Kaune R. Kerpauskas

Konfidencialios, profesionalios konsultacijos Kaune bei naujausi gydymo metodai.

© 2024 Created by Betop.lt