Savaitgalio klausimas: Santuoka be lytinių santykių. Kodėl žmonės joje pasilieka?

Klausimai apie seksa

Mes su vyru jau 18 m. vedę. Ir jau 3 metai, kai lytinius santykius galima suskaičiuoti ant pirštų. Net nežinau, kas dėl to kaltas. Rutina? Atšalimas? Gal meilė praėjo? O gal tai normalu, gal su metais daug porų taip gyvena?

Nėra paprasto atsakymo į šį klausimą. Duomenys iš nacionalinės apklausos Jungtinėse Valstijose rodo, kad 1 iš 7 suaugusiųjų yra santuokoje ar santykiuose, kuriuose partneriai seksu užsiima itin mažai arba jo visai nėra. Lietuvoje tokių tyrimų nėra atlikta. Nepaisant to, kaip plačiai santuokos be sekso yra paplitusios, tyrimų šia tema yra labai mažai visame Pasaulyje, ir yra daug neatsakytų klausimų. Pavyzdžiui, kodėl seksualinio aktyvumo santykiuose nebelieka ir kaip tai veikia sutuoktinius? Kodėl tiek daug žmonių lieka tokiuose santykiuose, nors jaučiasi dėl to nepatenkinti?

Naujausi tyrimai, publikuoti leidinyje “Journal of Marriage and Family”, aprašo atsakymus į keletą šių provokuojančių klausimų.

Viename tyrime buvo apklausti 77 žmonės, kurie gyveno santuokoje ar buvo ilgalaikiuose heteroseksualiuose santykiuose, kuriuose troško seksualinio kontakto su savo partneriu, tačiau neturėjo stabilaus seksualinio gyvenimo pastaruosius šešis mėnesius. Kitaip tariant, visi dalyviai ne savo noru gyveno “celibato” sąlygomis (norėjo sekso, bet negalėjo jo turėti). Buvo tiriamas beveik vienodas skaičius vyrų ir moterų, kurių amžius svyravo tarp 18-65 metų, o daugiausia dalyvių buvo 30-40 metų. Kiekvienas dalyvis turėjo užpildyti anketą, kurioje buvo klausiama apie aplinkybes, lemiančias sekso trūkumą jų gyvenime bei to pasekmes jiems ir jų santykiams.

Didžioji dalis dalyvių atsakė, kad pagrindiniai sekso trūkumą lemiantys dalykai buvo:

  • partnerių nepakankamas sekso troškimas (viena dalis dalyvių partnerių seksu užsiimti nenorėjo visiškai, o kita dalis jo nenorėjo būtent su savo antrąja puse),
  • santykių problemos (pastovūs pykčiai, interesų nesutapimai),
  • seksualinė disfunkcija (pavyzdžiui, vyrų erekcijos sutikimai),
  • nepasitenkinimas partnerio fizine išvaizda,
  • priklausomybės (jų pačių ar partnerių- alkoholizmas, narkomanija),
  • ligos (partneriui ar jam pačiam nustatytos sunkios ligos, trukdančios atlikti lytinius santykius),
  • neištikimybė (buvusi ir esama).

Daugelis tiriamųjų pareiškė, kad jų seksualinis gyvenimas itin suprastėjo veikiamas vieno ar keletos šių faktorių, tačiau dalis jų atsakė, kad jų seksualinis gyvenimas ir taip niekada nebuvo labai aktyvus. Taigi, kaip matote, yra daugiau nei vienas veiksnys, lemiantis santuoką be sekso.

Žmonės gali skirtingai reaguoti į tokią santuoką, tačiau jų reeakcija beveik visada yra negatyvi. Tai gali sukelti nusivylimą, depresiją, koncentracijos sutrikimus (gali būti sunku galvoti apie kažką kitą nei seksas), žemą savivertę. Daugelis apklausos dalyvių dėl sekso trūkumo susidūrė su didžiulėmis problemomis savo gyvenime. Pavyzdžiui vienas jų rašė: ,,Tai kenkia visam mano gyvenimui. Dažnai turiu seksualinių minčių ir fantazijų. Esu prislėgtas. Nuo to kenčia mano profesinė karjera, nes mintys apie seksą užima laiką, kurį galėčiau skirti savo darbui atlikti”.

Kai santykiai be sekso sukelia tiek daug neigiamų emocijų, dalis jų baigiasi skyrybomis. Tačiau nemaža dalis tęsiasi, nes santuoka gali suteikti kitos naudos. 47% dalyvių nurodė, kad, nepaisant sekso trūkumo, jie jautėsi radę tobulą partnerį sau. Daugelis tokiuose santykiuose liko, nes jautė, kad užbaigę juos, turėtų labai daug ką prarasti (pvz. vaikai, bendras turtas) arba yra socialiai priversti gyventi kartu (pvz. dėl religinių priežasčių, aplinkinių požiūrio, bendrų interesų ir tt.). Nedidelė dalis apklaustųjų liko tokiuose santykiuose, nes mano neturintys geresnio pasirinkimo ar tiesiog bijo išeiti. Viena dalyvių sakė: ,,Galbūt tai geriausia, ką aš galiu pasiekti ir bijau palikti tai, ką turiu”.

Taigi, kaip žmonės susitvarko su santuoka be sekso? Kiek daugiau nei pusė (51%) teigė bandantys savo laiką sukoncentruoti kitur- į darbą, draugystes, sportą ar hobius. Taip pat, dalis apklaustųjų užsiiminėjo alternatyviais sekso būdais. Pavyzdžiui, 79% apklaustųjų nurodė, kad masturbuojasi, 13-14% bandė seksą telefonu ar internete, o 26% turėjo romanus (ar atsitiktinius lytinius santykius) su kitais žmonėmis. Galiausiai, dalis žmonių ieškojo profesionalios pagalbos (porų terapija), o kita dalis tiesiog susitaikė su tokiais santykiais.

Tyrimo rezultatai parodė, kad santuoka be sekso gali būti dėl įvairių priežasčių ir sukelti dideles pasekmes santykiams. Nors daugelis tokių santuokų gali būti varginančios, žmonės lieka jose dėl įvairių priežasčių ir susitaiko su tuo įvairiais būdais. Taip pat svarbu pažymėti, kad santuokos be sekso egzistuoja ne tik heteroseksualiose porose, tačiau pasitaiko ir gėjų bei lesbiečių santuokose, o heteroseksualiuose santykiuose tiek vyras, tiek moteris gali būti tas, kuris sekso nori labiau.

Ar santykiai be sekso gali pasikeisti? Žinoma! Tačiau, tai nėra lengva, nes abu partneriai turi norėti pasikeisti ir būti motyvuoti. O kadangi yra tiek daug santuokos be sekso priežasčių, problemai išspręsti vieno sprendimo nėra.

Urologas Kaune R. Kerpauskas

Konfidencialios, profesionalios konsultacijos Kaune bei naujausi gydymo metodai.

© 2024 Created by Betop.lt