Kas yra Coolidge efektas, arba kodėl mes trokštame pokyčių lovoje?

Coolidge efektas

Kai mūsų susidomėjimas lytiniais santykiais pradeda mažėti, susidūrimas su nauju partneriu gali jį sugrąžinti. Šis reiškinys vadinamas Kūlidžo (Coolidge) efektu.

Pavadinimas kilo nuo 30-ojo JAV prezidento Calvin Coolidge.

Pasakojama, kad vieną kartą Prezidentas su žmona lankėsi vienoje fermoje. Prezidentui ir jo žmonai atskirai buvo aprodomas ūkis. Būdama vištidėje ponia Coolidge pastebėjo, kad gaidys labai dažnai poruojasi su vištomis. Prezidentienė paklausė fermerio:  “ar dažnai gaidys tai daro?”. Fermeris atsakė, kad daugybę kartų kiekvieną dieną. Tuomet ponia pasakė: “Perduokite šią žinią ponui Prezidentui, kai ateis”. Kai Prezidentui perdavė ponios pastebėjimą, ponas Coolidge paklausė: “gaidys tai daro su ta pačia višta kiekvieną kartą?”. Fermeris nusišypsojo ir atsakė: “oi, ne, kiekvieną kartą su kita višta”. Prezidentas į tai atsakė: “perduokite tai poniai Coolidge”.

 

Tai fenomenas, kuris pastebimas pas žinduolius, kurio metu patinai (ir rečiau patelės) rodo pakartotiną seksualinį potraukį jei yra supažindinami su naujais seksualiai imliais partneriais, netgi po atsisakymo užsiimti seksu iš ankstesnių, bet vis dar prieinamų lytinių partnerių.

 

Coolidge efektas buvo užfiksuotas kelioms gyvūnų rūšims. Pavyzdžiui, tyrimais nustatyta, kad kai žiurkės patinas buvo įleistas į narvą kartu su keliomis moteriškos lyties žiurkėmis, jis poravosi su visomis, kol išseko. Tačiau, kai į narvą buvo įleidžiama vis nauja patelė, patinas iškart įgaudavo susidomėjimą seksu ir pradėdavo poruotis su ja.

 

Šis efektas buvo užfiksuotas ir žmonėms. Vieno tyrimo metu vyriškos lyties dalyviai buvo veikiami nuolatinių ar įvairių seksualinių dirgiklių, tuo tarpu jų susijaudinimo lygis buvo matuojamas prietaisu, kuris registravo jų varpos apimties pokyčius (erekciją). Vyrai, kuriems buvo pakartotinai parodyti tie patys dirgikliai, laikui bėgant vis mažiau susijaudindavo, priešingai nei vyrai, kurie buvo veikiami įvairių dirgiklių. Šie palaikė aukštesnį susijaudinimo lygį.

 

Kitas tyrimas nustatė, kad po keletos dienų žiūrėtų pornografinių klipų, kuriuose vaizduojama ta pati aktorė, įjungus filmukus su nauja aktore, vyrų ejakuliacija ne tik pagreitėjo, bet padidėjo ir išlietas spermos kiekis. Tai įrodo, kad šis efektas tikrai veikia žmonėms.

 

Coolidge efektas buvo užfiksuotas ir moterims, nors tendencija yra šiek tiek silpnesnė. Pavyzdžiui, žiurkėnų patelių tyrimai parodė, kad poravimasis su vienu žiurkėnu patinu greitai atsibodo, o susidomėjimas nauju patinu privertė jas vėl norėti poruotis. Moterų tyrimais taip pat nustatyta, kad jos reaguoja į tam tikrą erotinio dirgiklio pasikartojimą lygiai taip pat kaip vyrai.

 

Taigi, ką pora turėtų daryti, siekdama kovoti su pavojingu partnerystei susidomėjimu svetimais vyrais ar moterimis?

Kai kurie gali nuspręsti užmegzti nemonogamiškus santykius, kuriuose aiškiai bus leidžiama tam tikru laipsniu dalyvauti seksualiniame gyvenime kitam asmeniui. Pavyzdžiui, davyvauti sekse trise, eiti į svingerių pasimatymus, būti neįsipareigojusiems.

Tačiau nemonogamiški santykiai tinka ne visiems ir ne visi su tuo sutinka. Tie, kurie nori monogamiškų santykių, vienas iš būtų atsikratyti Coolidge efekto – yra įtraukti naujoves į savo santykius bei lytinį gyvenimą.

Tyrimais nustatyta, kad poros, teigiančios jog po daugelio metų vis dar jaučia seksualinį potraukį savo partneriams yra tos, kurios nebijo eksperimentuoti  lovoje.

Urologas Kaune R. Kerpauskas

Konfidencialios, profesionalios konsultacijos Kaune bei naujausi gydymo metodai.

© 2024 Created by Betop.lt