Šortukai ar trumpikės? Kaip vyrų apatiniai ir gyvenimo būdas turi įtakos spermos kokybei?

Neretai vyrai turi vaisingumo problemų- net tie, kurie yra jauno amžiaus. Kelios sveikatos organizacijos teigia, kad 1 iš 5 vyrų susiduria su žemu spermatozoidų kiekiu.

Vyrų vaisingumo problemos atsiranda dėl daugelio priežasčių. Dažniausios medicininės priežastys yra : genetinės anomalijos, hormonų nesubalansavimas, lytiškai plintančios ligos.

Tačiau, keletas gyvenimo būdo veiksnių taip pat susiję su vyrų spermatozoidų skaičiumi ir kokybe. Tai svarbu paminėti todėl, kad vyrams norint padidinti spermos kokybę ne visada reikalinga medikų pagalba.

Iš tikrųjų yra keletas patiems įmanomų padaryti gyvenimo įpročių pakeitimų, kurie potencialiai gali pagerinti vyrų potenciją ir vaisingumą. Tačiau aiškėja, kad daugelis populiariausių triukų nėra tokie efektyvūs kaip manyta iki šiol.

Kokie gyvenimo būdo pasikeitimai didina/mažina spermos kokybę? Pažvelkime ką sako tyrėjai.

Pradėkime nuo dažnų rekomendacijų ankštas trumpikes pakeisti šortukais. Dauguma vyrų yra girdėję šį patarimą, siekdami padidinti šansus tapti tėvais.

Visuotinai priimta manyti, kad ideali temperatūra spermos gamybai yra šiek tiek mažesnė nei viso kūno temperatūra. Taigi, kadangi su šortukais paliekama daugiau vietos kvėpavimui nei su trumpikėmis, šie atrodo puikus būdas išlaikyti spermos kokybę.

Ar tai tikrai tiesa?

Du labai maži tyrimai palaikė šią hipotezę. Viename dalyvavo vos 5 žmonės, kuriems vietoje jų apatinių buvo duodami tokie, kurie sėklides laikydavo labai arti kūno. Kitame tyrime dalyvavo 12 žmonių ir buvo lyginamas šortukų ir trumpikių dėvėjimas.

Abu tyrimai teigė, kad ankšti apatiniai turi neigiamą poveikį spermai, tačiau sunku daryti išvadas iš tyrimų su tiek mažai dalyvių.

Labiau patikimas tyrimas publikuotas „Journal of Sexual Medicine“, kuriame dalyvavo 500 vyrų. Šis tyrimas teigė, kad visiškai nėra jokio skirtumo, kokius apatinius dėvi vyrai.

Tyrėjai žiūrėjo į tai, kokius apatinius vyrai dėvi dieną ir naktį, siejo tai su tam tikrais sėklos parametrais bei su laiku per kurį poros pastojo. Galiausiai jie nustatė, kad apatinių tipas neturi įtakos vaisingumui ar tam, per kiek laiko poros pastojo.

Trumpai, jei esate susirūpinę savo spermos kokybe, jums nereikia atsikratyti visų apatinių savo stalčiuje ir prisipirkti naujų. Bet dėl visa ko rinkitės laisvesnius apatinius.

Vietoje to, – geriau daugiau dėmesio skirkite savo svoriui bei dietai, nes viso kūno sveikata turi daugiau įtakos sėklos kokybei.

2011 metais atliktame tyrime, 20-59 metų, antsvorį turintys vyrai dalyvavo kelių savaičių trukmės svorio metimo programoje. Tyrėjai programos pradžioje ir pabaigoje palyginimui paėmė sėklos pavyzdžius.

Tyrimo pradžioje paimtuose mėginiuose daugiausiai svorio turintys vyrai turėjo žemiausią sėklos kokybę pagal visus parametrus, įskaitant žemą spermatozoidų kiekį ir aktyvumą. Taip pat šie vyrai turėjo žemesnį testosterono kiekį.

Tačiau svarbiausia tai, kad vyrai, kurie programos metu numetė daugiausiai svorio, taip pat labiausiai pagerino savo spermos kokybę. Ne tik svorio metimas buvo susijęs su didesne spermos gamyba, bet ir gaminama sperma buvo sveikesnė. Taip pat svorio metimas buvo susijęs su padidėjusiu testosterono kiekiu.

Kitaip sakant, dieta ir sportas yra gyvybiškai svarbūs spermos kokybei.

Be abejo, labai svarbu sportuoti tinkamai. Tyrimai rodo, kad tikrai nereikėtų  persistengti važiuojant dviračiu.

2015 metais atliktame tyrime, kuriame ne profesionalūs dviratininkai lankė 16 savaičių trukmės dviračių treniruotes, jų spermatozoidų kokybė ir kiekybė sumažėjo ir nepasiekė buvusio kiekio net ir po 30 dienų poilsio.

Žinoma, tai nereiškia, kad važiuoti dviračiu yra blogai, tačiau jeigu tai darote 12 valandų per savaitę (kaip tyrime dalyvavę sportininkai), tai gali pakenkti.

Be dietos ir sporto, svarbu reguliuoti savo rūkymo ir gėrimo įpročius. Tyrėjai atrado, kad reguliariai rūkantys, vartojantys alkoholį ir didelius kofeino kiekius, linkę turėti mažesnį kiekį ir prastesnės kokybės spermatozoidus.

Tačiau, vienas įprotis, susijęs su vaisingumu, kurio neturėtumėte atsisakyti yra masturbacija. Taip, teisingai – tyrėjai pastebėjo, kad vyrai, kurie dažniau patiria ejakuliaciją turi aukštesnį spermatozoidų kiekį.

Apibendrinant, vyrams, norintiems pagerinti spermos kokybę, nereikia pirkti naujų apatinių ar nustoti masturbuotis. Geriau pradėti laikytis dietos ir sportuoti bei palaikyti gerą sportinę formą,- galbūt tik nelenktyniaujant dviračiais.

Spermos kokybę lengvai galima ištirti atlikus spermatogramą. Konsultacija telefonu: +37068641970.

Urologas Kaune R. Kerpauskas

Konfidencialios, profesionalios konsultacijos Kaune bei naujausi gydymo metodai.

© 2024 Created by Betop.lt