Prostatos vėžys (buvęs interviu „Kauno dienoje“)

šlapimo takų infekcija

Kodėl, jūsų nuomone, prostatos vėžys yra dažniausia vyrų onkologinė liga ir ką patartumėte besirūpinantiems savo sveikata, kad šios ligos išvengtų?

Prostatos vėžys yra su amžiumi susijusi liga. Išsivysčiusiose šalyse , ilgėjant vyrų gyvenimo trukmei, daugėja ir prostatos vėžio atvejų. Apie 70% vyrų virš 80m galima rasti prostatos vėžį, bet tai jokiu būdu nereiškia, kad šie vyrai mirs nuo šios ligos. Prostatos vėžio nustatymo augimą lėmė PSA  tyrimo atsiradimas. Jis yra labai geras ir pigus įrankis prostatos vėžio įtarimui nustatyti ir , ypač, stebėti pacientus po gydymo. Tačiau su jo atsiradimu Pasaulyje nustatoma ir labai daug kliniškai nereikšmingo prostatos vėžio ( nuo kurio vyrui numirti gyvenimo eigoje nelemta). Todėl šiuo metu urologams svarbiausia išaiškinti ir gydyti agresyvų prostatos vėžį. Deja, bet nors vėžio Lietuvoje nustatoma vis daugiau , sergamumą  sekasi sumažinti, tačiau mirštamumas nuo šios ligos mažėja nedaug.

Šiuo metu Europos urologų gairėse rekomenduojama PSA atlikimą aptarti su urologu asmeniškai. Kad išvengti  kartais bereikalingo gydymo.

Ar tiesa, kad prostatos vėžį sukelia gausus alaus vartojimas ir reti lytiniai santykiai?

Alaus ir vyno vartojimas nedidina prostatos vėžio rizikos, tačiau yra mokslinių tyrimų rodančių, kad tai daro stiprūs alkoholiniai gėrimai.

Yra studujų rodančių , kad vyrai, turintys dažnesnius lytinius santykius (daugiau 5k/ sav) ,lyginant su vyrais, turinčiais 1-2k/ sav ., prostatos vėžiu serga rečiau apie 30 proc. Kiekvienas organas turi „dirbti“.

Ar erekcijos sutrikimai ir šlapimo nelaikymas yra labai dažnos komplikacijos po radikalaus prostatos vėžio gydymo?

Šlapimo nelaikymas po radikalaus operacinio prostatos vėžio gydymo pasireškia 4-8 proc pacientų, nežymus  dalinis (fizinio krūvio metu) šlapimo nelaikymas  būna dažniau.

Erekcijos sutrikimai po radikalaus operacinio prostatos vėžio gydymo yra žymiai dažnesni: nuo 25 iki 75proc., priklausomai nuo operuojamo vėžio stadijos ir galimybės operacijos metu išsaugoti už erekciją atsakingus nervus  ( tai įmanoma , kai vėžys yra I-II stadijos).

Kiek kainuoja pošlapliniai raiščiai? Ar dabar vyrai juos perkasi patys? Ar jau numatoma kompensuoti?

Vyrams tinkami pošlapliniai raiščiai ( tinkleliai) šlapimo nelaikymui gydyti kainuoja apie 1500Eur. Pacientai šias priemones priversti pirkti patys, nes jos nekompensuojamos. Lietuvos urologų draugija ir Prostatos vėžiu sergančiu pacientų draugija jau seniai stengiasi , kad ši problema būtų išspręsta.

Prostatos vėžiui gydyti dažniau, nei operaciniai metodai, taikoma spindulinė ir chemoterapija? Pagal ką parenkamas metodas?

Prostatos vėžio radikalus gydymas ( kai vėžys neišplitęs už prostatos ribų) skirstomas į operacinį (pašalinama visa prostata su joje esančia liga) ir spindulinį. Esant išplitusiam  vėžiui ar ligos atsinaujinimui, taikoma hormonoterapija. Chemoterapija taikoma , kai visi ankstesni gydymo metodai neveiksmingi.

Ar erekcijos sutrikimai yra pašalinami, ar vyrai lieka lytiškai nepajėgūs po vėžio gydymo?

Erekcijos sutrikimus bandoma įveikti erekciją skatinančiais vaistais. Tačiau , jei operacijos metu nepavyksta išsaugoti už tai atsakingų nervų,- erekcija neatsitato.

Urologai nėra vien vyrų gydytojai? Dėl kokių problemų į urologus kreipiasi moterys?

Urologai gydo ir kitų šlapimo sistemos organų onkologinius susirgimus, kurias serga ir moterys ( inkstų , šlapimo pūslė vėžys) ,  šlapimo takų aklmenligę, uždeginimes ligas.  Urologai gydo ir moterų šlapimo nelaikymą.

Tai – priešpaskutinis Jūsų trukdymas. Kai gausiu jūsų atsakymus, galėsiu atsiųsti parengtą interviu prieš spausdinant. Rašinį spausdinsiu 13 d., todėl labai prašau atsakymų artimiausiu metu. O gal Jums patogiau atsakyti telefonu?

Beje, jei prostatos vėžį provokuoja kai kurie maisto produktai ir gėrimai, gal patartumėte, ko vengti per didžiąsias metų šventes, kai stalai bus nukrauti valgiais ir gėrimais?

Trumpalaikis valgymo įpročių pakeitimas (net ir į blogą pusę)  švenčių metu  poveikio prostatos vėžio atsiradimui ar išnykimui tikrai nepadarys. Tai lėtinė liga. Reikia stengtis gyventi sveikai visus metus ( vengti žalingų įpročių, mankštintis, būti daugiau gryname ore, daugiau valgyti daržovių (pomidorų),  „baltos „ žuvies, sojos produktų)

Urologas Kaune R. Kerpauskas

Konfidencialios, profesionalios konsultacijos Kaune bei naujausi gydymo metodai.

© 2024 Created by Betop.lt