Kodėl vyrai turi daugiau neįprastų seksualinių pomėgių nei moterys?

parafilija

Terminas “parafilija” pažodžiui reiškia “už būdingos meilės ribų”. Dėl to psichologai šiuo žodžiu apibūdina platų neįprastų seksualinių pomėgių spektrą. Tačiau svarbu paminėti, jog vien todėl, kad kas nors turi parafiliją, dar nereiškia jog jie serga psichiniu sutrikimu. Parafilijos paprastai laikomos kliniškai nereikšmingomis iki tol, kol žmogus nesižaloja pats arba nekenkia kitų sveikatai.

Daugybė gydytojų yra padarę išvadą, jog parafilijos yra labiau paplitusios tarp vyrų nei tarp moterų. Dėl šios priežasties moterys rečiau lankosi pas psichiatrus ir psichologus dėl problemų, susijusių su neįprastais seksualiniais interesais. Deja, nėra aišku ar vyrai tiesiog yra atviresni neįprastiems seksualiniams veiksmams, ar moterys linkusios tai nuslėpti.

Neseniai atliktame tyrime dalyvavo 1266 kanadiečiai vyrai ir moterys. Imtį sudarė 56 % moterų ir 46 % vyrų. Dalyviai buvo vyresni nei 20 metų amžiaus ir daugiausiai – heteroseksualūs. Tyrimo metu dalyvių buvo klausiama apie jų lytinį gyvenimą, bei tai, kokiu laipsniu jie domisi 14 skirtingų parafilijų (ar jos jiems sužadina potraukį seksui, ar atvirkščiai – panaikina). Dažniausios parafilijos:

 • Vojerizmas: lytinis nukrypimas, kurio metu asmuo seksualiai pasitenkina stebėdamas kitų lytinius organus arba sueitį.
 • Ekshibicionizmas: lytinis nukrypimas, kai pasitenkinama demonstruojant kitiems lytinius organus.
 • Telefono skatologija: nepadorių telefono skambučių darymas.
 • Fetišizmas: seksualinis potraukis kokiam nors objektui.
 • Transvestizmas: seksualinis pasitenkinimas rengiantis kitos lyties rūbais.
 • Froteurizmas: didelis noras trintis į su tuo nesutinkančio asmens kūną patiriant seksualinį pasitenkinimą.
 • Sadizmas: seksualinis pasitenkinimas sukeliant skausmą kitam asmeniui, žalos darymas ir kito asmens pažeminimas.
 • Mazochizmas: seksualinis pasitenkinimas patiriant fizinį ar psichologinį skausmą.
 • Biastofilija: pasitenkinimas įžeidinėjant nepadoriais žodžiais nepažįstamą žmogų.
 • Urofilija: lytinis pasitenkinimas, susijęs su šlapinimusi („auksinis lietus“).
 • Skatophilia (koprofilija): lytinis pasitenkinimas, susijęs su išmatomis.
 • Hebefilija: lytinis potraukis bręstantiems paaugliams (11-14 m).
 • Pedofilija: lytinis potraukis vaikams.
 • Zoofilija: Lytinis potraukis gyvūnams.

 

Kiekviena iš šių parafilijų buvo įvertinta skalėje nuo -3 (labai nejaudinanti) iki 0 (abejinga) ir iki +3 (labai jaudinanti). Vidutinis kiekvienos parafilijos įvertinimas buvo neigiamas tiek vyrams, tiek moterims, o tai rodo, kad parafilijos dažniausiai nejaudina žmonių.

 

Kai kurie vyrai ir moterys teigė, kad yra galvoję apie bent vieną iš šių parafilijų. Tarp tų, kurie neslėpė, jog parafilija juos jaudina (tų, kurių įvertinimai buvo didesni už nulį) vyrai dažniausiai pranoko moteris. Pavyzdžiui, nors 52% vyrų manė, kad vojerizmas juos jaudina, moterų skaičius buvo daug mažesnis (26%). Panašiai su fetišizmu – 28% vyrų teigė, jog jiems tai patinka, bet tik 11% moterų jaudino ši parafilija. Urofilija jaudino 8% vyrų, tačiau mažiau nei 1% moterų.

 

Taigi, kaip paaiškinti, kodėl šie susijaudinimo įvertinimai taip stipriai skyrėsi tarp lyčių? Šio tyrimo autoriai bandė rasti keletą galimų paaiškinimų (įskaitant ir galimybes, kad vyrai yra tiesiog impulsyvesni ir (arba) turi daugiau aistros), tačiau atrado tik vieną. Tiksliau, jie nustatė, kad vyrams būdingas stipresnis lytinis potraukis nei moterims. Rezultatai rodo, kad didesnis vyrų lytinis potraukis gali paskatinti vystytis neįprastiems seksualiniams interesams.

Trumpai tariant, šio tyrimo rezultatai patvirtina tai, ką daugelis psichologų patvirtino remdamiesi klinikiniais tyrimais, t.y. vyrai labiau linkę į parafilinius norus nei moterys.

Urologas Kaune R. Kerpauskas

Konfidencialios, profesionalios konsultacijos Kaune bei naujausi gydymo metodai.

© 2024 Created by Betop.lt